Ekonomi

Karacabey Ziraat Odası Başkanı: Salça ihracatında domates sanayicilerinin önü açılmalı

Karacabey Ziraat Odası Başkanı Erhan Fazilet, domates sanayicilerinin salça ihracatının önünü açması gerektiğini söyledi.

Karacabey Ziraat Odası Başkanı Erhan Fazilet salça ihracatıyla ilgili basın toplantısı düzenledi. Bu konuda sanayicilerin ve çiftçilerin önemli sorunlarla karşı karşıya olduğunu belirten Fazilet, “Domates salçası ihracatında domates sanayicilerinin ivedilikle önü açılmalıdır. Türkiye’de domates ekilen alanlarda Ziraat Odası liderlerimizin basın açıklamaları ile gündeme getirdik. yaklaşık 1 aydır bölgemizde ve sanayicilerimizin salça ihracatına yeterince engel olduğunu belirterek, “Ziraat Odalarımızın yöneticileri, sanayicilerimiz ve bu konuda mağdur olan çiftçilerimiz, Devletimizin verdiği 200 bin ton salça yetmiyor. Bu mağduriyetin giderilmesi için sanayicilerin kotalarının artırılması hatta kotalarının kaldırılması elzemdir.” dedi.

Erdem, “2023 yılında sanayicilerimize uygulanan salça ihracatının 2021 yılı salça ihracatına oranla yüzde 23 oranında devam ettirilmesi vahim. Öte yandan her ay başında sanayicimizden, 2021 yılında o ayda ihracat yapmamışsa 2023 yılında o ayda sanayicimizin önü kapanmış olacak. Sanayicilerimize uygulanan bu anlamsız uygulama, çiftçisinden işçisine, işçisinden esnafına kadar tüm insanımıza ve ülkemize zarar vermektedir.Ay içinde istediği tarihte salçasını ihraç etmek zorunda kalmaktadır. Rampalar 1.8-1.9 TL arası Fabrikalar 2.5 TL’ye alıyor.İhracat kapıları tam açılmazsa bu fiyatlarla çiftçimiz büyük zarara uğrar ve 2024 yılı kayıp olur.Ayrıca felaket yılı olur çiftçi için. Bu yıl Türkiye’de ve bölgemizde rekor bir ekim gerçekleşti. Ancak, iklim kuralları düşük verimliliğe neden oldu. Son 2 ayda hem gübreye hem de mazotta yüzde 50 ve yüzde 100 zamlar yapıldı, bu çiftçinin belini büktü. Bu fiyatlara verim kaybından kaynaklanan kayıplar da eklenince bölgemiz adına büyük bir yıkım olacaktır. Bu anlamda Türk çiftçisi adına ilgili bakanlıkların bu sorunu bir an önce çözmesini talep ediyoruz. Ziraat Odaları yöneticileri olarak bu konunun analiz edilene kadar takipçisi olacağımızı belirtmek isteriz.” – BURSA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu