Haber

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nden suç duyurusu

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi (EBB), ‘ekmeği ucuza satan fırıncı ile Büyükşehir Belediyesi Zabıta ekipleri arasında çıkan penaltı polemiği’ tezlerine ilişkin açıklama yaptı. Ekmeğin fırına ucuza satılması nedeniyle değil, kaldırımın işgal edilmesi ve az kilolu pide satışı nedeniyle işlemin yürütüldüğü belirtilen açıklamada, “Ekmeğin bozuk olduğu gerekçesiyle herhangi bir işlem yapılmadı. iddia edildiği gibi belirlenen fiyatın altında satıldı.Polisimizin bu konuda yetkisi yok ama yetkisi Rekabet Kurulu’nun var” dedi.

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nden ‘ekmeği ucuza satan fırıncı ile Büyükşehir Belediyesi Zabıta ekipleri arasında yaşanan cezai polemik’ tartışmalarına ilişkin bugün yapılan yazılı açıklamada, şunlara yer verildi:

“Yazıda bahsedilen fırın işletmesi, Emniyet Müdürlüğümüz ekiplerince 2023 yılında 4 kez uyarılmıştır. Yetki Rekabet Kurulu’ndadır.

Emniyet Müdürlüğümüzce 20 Temmuz 2023 tarihinde 26 ABK *** plakalı araca ve 21 Temmuz 2023 tarihinde 40 AV *** plakalı araca yönelik olarak yaya yolunu/kaldırımı işgal ettiği gerekçesiyle işlem yapılmıştır. Kabahatler Kanunu ile. Bu cezaların ikisi de işletmenin ekmeği ucuza sattığı tarihten öncedir. İlgili işletme 1 Ağustos 2023 tarihi itibari ile ekmeği ucuza satmaya başlamış ve takip eden süreçte 4 Ağustos 2023 tarihinde kaldırımdan 26 adet ABK*** plakalı araç daha çekilmiştir. Ayrıca haberde, sahibinin ‘kilomuz tok hamdolsun’ şeklinde beyanına ilişkin, işletme 27 Mart 2023 tarihinde zayıf pide satışı yaptığı için işlem yapıldı. Kabahatler konusunda, işletme bu suçu işlediği için düzenli olarak kilo kontrolüne tabi tutulmaktadır. Haberde yer alan ‘Her gün ceza kesiliyor’ iddiası da paylaştıklarımız doğrultusunda asılsız.

Tüm bu bilgiler doğrultusunda Emniyet Müdürlüğümüzün denetimleri kasten yaptığı iddiası tamamen asılsızdır. Ülkemizin tüm illerinde olduğu gibi ilimizde de kaldırım/yaya yolunun işgal edilmesi Kabahatler Kanunu 38/1’e göre suçtur. Gruplarımızın kontrolünde olan her türlü işletme veya bu konu ile ilgili olarak ALO 153 üzerinden gelen şikayetler hakkında cezai işlem uygulanmaktadır. Öte yandan zabıta gruplarımız da esnafımızın mağdur olmaması için sözlü olarak esnafımızı uyarıyor. Haberde adı geçen firmaya sert uyarılarda bulunuldu ancak fotoğraflarda görüldüğü üzere iş her geçen gün kaldırımları işgal etmeye devam ediyor. Bundan sonraki süreçte işgal devam ederse süreç ilgili ekiplerimizce yürütülmeye devam edecek.”

enez-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu