Ekonomi

TESK’ten “esnafa emeklilik düzenlemesi yapılması” talebi

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, emeklilik yaşı yönetmeliğine (EYT) esnafın emeklilik sorunlarıyla ilgili bahis konulmasını istedi.

Palandöken, yaptığı yazılı açıklamada, halen devam eden EYT düzenlemesi kapsamında esnaf ve sanatkarların gündeme alınması için gerekli görüşmeleri yaptıklarını bildirdi.

Mahallelerinin taleplerinin ilgili merciler tarafından değerlendirilmesini beklediklerini belirten Palandöken, “Esnaf ve sanatkarlarımız EYT ile ilgili yapılacak düzenlemelere dahil edilmeli ve esnafımızın emekliliğinin önü açılmalıdır.” terimini kullandı.

Esnaf ve sanatkarların sosyal güvenlik konusunda yaşadıkları sorunların çözülmesini talep eden Palandöken, şunları kaydetti:

“Esnafın yanında çalışan emekçiler 7 bin 200 prim gününde emekli olurken, bizim esnafımız 9 bin günü doldurmak zorunda. En yüksek prim ödeyen esnafımız en düşük maaşı alıyor. Esnafımızın aldığı emekli aylıkları da düzenlenmeli. Öte yandan, 2000 yılına kadar vergi dairesine veya esnaf odasına kayıt yaptırılmalıdır” diyen “Yeni EYT yönetmeliğinde esnaf ve sanatkarlarımızın sorunları mutlaka giderilmelidir. Esnafımızın bugüne kadar kaybedilen haklarının EYT yönetmeliği kapsamındaki çalışmalara dahil edilerek adalete uygun bir şekilde çözüme kavuşturulmasını talep ediyoruz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu