Ekonomi

Bakan Yumaklı açıkladı: Kontrol yarın başlayacak

Bakan Yumaklı’nın A Haber’e yaptığı açıklamalar şöyle:

Kontrole 7642 arkadaşım katıldı. 55 bin denetim yapıldı. Bunlardan sadece 245 tanesinde uygunsuzluk tespit edilmiş olup gerekli idari işlemler yapılmıştır. Halkın güvenli gıdaya ulaşması konusunda hassasiyet gösteren işletmelere teşekkür ediyorum. 245 firmanın gelişimlerini takip etmeye devam edeceğiz. Kontrollere 3 haftada bir devam edeceğiz. Yarından itibaren 81 ilde bakkal, kasap, şarküteri gibi işletmelerde eş zamanlı denetimler başlayacak.

Zeytin fıçısına çıplak giren bir vatandaş vardı, bununla ilgili kapatma işlemi yaptık ve suç duyurusunda bulunduk. Bütün vatandaşlarımızın beslenme denetçilerine istekli olması gerekiyor.

Bugüne kadar üreticilere 40 milyar lira destek ödendi, yıl sonuna kadar 64 milyar liraya ulaşacak. Önümüzdeki dönemde gerekçelerin şikâyet konusu olan kısımlarının düzeltilmesine odaklanılması ve vurgulanması için çalışacağız.

Tarımsal üretimde genç ve kadın sayısının arttırılması gerektiğini düşünüyoruz. Dayanak ve teşviklerde bunlarla ilgili hususlar da var. Gençlerin girişimci ruhunu harekete geçirmek için kırsal kalkınma konusunda Uzman Eller Projesi var. Özellikle Siirt’te gençlerin memleketlerinde farklı şekillerde tarımsal üretim yaptıklarına şahit oldum.

Tarımda teknoloji kullanımının çok farklı boyutları bulunmaktadır. Yapay zeka ile verim konusunda TÜBİTAK ile çalışmaya başladık. Bir bölgede pilot uygulama yapılarak sonuçların Türkiye geneline yayılması sağlanacak. Üst üste 2 yıl ekilmeyen tarım arazileri, mülkiyeti sahiplerinde kalacak şekilde devlet tarafından kiralanacak. Bu kiralar mülk sahiplerinin hesabına yatırılacaktır.

odunpazari-haber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu