Ekonomi

Yurt dışından getirilen cep telefonlarının ücretleri vatandaşları mağdur ediyor

Tüketiciler Birliği Genel Başkanı Mahmut Şahin, yurt dışından getirilen cep telefonlarının ücretinin 20 bin TL’ye çıkmasının ardından yoğunluktan dolayı sisteme giremediklerini ve sürenin dar olması nedeniyle 14 bin TL daha para istendiğini söyledi. kaldırdı ve bunun vatandaşları mağdur ettiğini söyledi.

Konuyla ilgili bir açıklama yapan Tüketiciler Birliği Başkanı Mahmut Şahin, “Cumhurbaşkanlığı kararına göre 7 Temmuz itibarıyla yurt dışından telefonla gelenlere harç zammı yapıldı. 6 bin TL olan işletme ücretine zam yapıldı. 20 bin TL.Telefonu açma ya da cep telefonunu kaydetme noktasında bir telaş vardı.Önlerinde vakit olmadığı için o gece işleme konulacağı için normal.O gün insanlar 6 liralık ücretini hatırladı. Ancak sistem cevap vermediği için herkes cep telefonunu çalıştıramadı.Ertesi güne de düştü.Soruya baktığımızda “6 bin TL yatırdım. Ama sisteme işleyemedim. Çünkü sistem bana cevap vermedi. Burada bir şikayet vardı. Burada bir yakınma var. Nedir bu yakınma?” . Bu anlamda birçok vatandaştan ekran görüntüsü almasını istedik, ‘Daha sonra bu ekran görüntüsü ile kuruma başvurun ve çalıştıralım’ dedik. Normalde sistem ‘borcu öde sonra itiraz et’ şeklinde.

Şahin, “Burada işletmek için 14 bin TL yatırmak gerekiyorsa yatırılmalı. Daha sonra belgelerle birlikte kuruma dilekçe verilmesi gerekiyor. Ancak olumsuz çıkarsa savcılığa gitmek gerekiyor.” İdari mahkemeler.Vatandaşlar hakem heyetlerinde yoğunluk yaratmasın.Bu bir tüketici süreci sayılmaz.İdari süreç.” Direk idare mahkemesine başvuracağız. Bu Danıştay’a kadar gidecek bir süreç. Nasıl ki pandemi döneminde maske cezaları Anayasa Mahkemesi’ne gidiyor, oradan dönüş nasılsa burada da Danıştay’ın bir sürecini yaşayacağız.” – KAYSERİ

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu