Yaşam

Yeşilçam sesini kaybetti

Yeşilçam’da aralarında Türkan Şoray, Filiz Akın, Belgin Doruk, Hülya Koçyiğit, Fatma Girik, Emel Sayın, Gülşen Bubikoğlu ve Necla Nazır’ın da bulunduğu birçok ünlü ismi seslendiren 94 yaşındaki ses sanatçısı ve oyuncu Jeyan Mahfi Ayral Tözüm hayatını kaybetti.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları’ndan yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi;

“Tiyatromuzun duayen oyuncusu ustamız Jejan Mahfi Ayral’ı kaybetmenin acısını yaşıyoruz.

Darülbedayi geleneğinin değerli isimlerinden babası Necdet Mahfi Ayral’ın teşvikiyle çok küçük yaşlarda başlayan oyunculuk kariyeri, küçük bir çocukken sahneye adım attığı Peer Gynt sahnesinde, ‘Dört yapraklı yonca’ olarak bilinen Yeşilçam’ın kadın oyuncuları da dahil olmak üzere sinemada pek çok oyuncu ve daha birçok oyuncu sahnede. Rolü hayata geçirdiği uzun ve verimli bir yolculuğa dönüştü. Cumhuriyetin ilk yıllarında başlayan sanat hayatında tiyatro geleneğimizi genç kuşaklara taşıyan 109 yıllık tarihimizin değerli bir modülü oldu.

Jeyan Mahfi Ayral, yarın (30 Ekim Pazartesi) Zincirlikuyu Camii’nde ikindi namazı sonrasında kılınacak cenaze namazının ardından Zincirlikuyu Mezarlığı’na defnedilecek.

Ailesinin isteği üzerine tiyatromuzda tören yapılmayacaktır.

İstanbul Şehir Tiyatroları Ailesi olarak sanatçımızın ailesine, tiyatro camiasına, dostlarına ve sevenlerine sağlık diliyoruz…” (KÜLTÜR SANAT HİZMETİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu