Ekonomi

Türk gıda ürünleri Hindistan’da tanıtıldı

8-10 Ocak tarihlerinde Hindistan’da düzenlenen gıda endüstrisi fuarı IndusFood’da Türk gıda ürünleri tanıtıldı.

Beyin Takımı (BeTa) Bilim Derneği’nden yapılan açıklamaya göre, Türk gıda sektörü temsilcilerinden oluşan bir heyet, Dernek ve Hindistan Ticareti Geliştirme Ajansı iş birliğiyle Hindistan’da düzenlenen IndusFood’a katıldı.

25 katılımcı firmanın 9 stantla yer aldığı fuarda, ülke pavilyonlarının en büyüğü olan Türkiye pavyonu ziyaretçilerden yoğun ilgi gördü. Fuar boyunca Türk stantları çok sayıda konuğu ağırlarken, Türkiye’nin Yeni Delhi Büyükelçisi Fırat Sunel de stantları ziyaret etti.

Fuarda ziyaretçilere şef Ramazan Bingöl’ün hazırladığı Türk yemekleri ikram edildi.

BeTa Bilim Derneği temsilcileri işbirliği amacıyla Sharda Üniversitesi’ni ziyaret etti. Toplantıda teknolojik ve dijital dönüşüm, enerji koridorları ve turizm konuları ele alındı.

Türk heyeti, Müslüman Ticaret ve Sanayi Odası (MCCI), Hindistan Telangana Ticaret Odaları Federasyonu ve Hindistan Sanayi Konfederasyonu kurumlarıyla B2B faaliyetlerine katıldı.

Fuar programlarının ardından Haydarabad’a geçen heyet, Türkiye’nin Haydarabad Başkonsolosu Orhan Yalman Okan ile görüştü.

Haydarabad’da BeTa Bilim Derneği Bilim Konseyi başkanlığında çeşitli programlar düzenlenirken, MCCI ile iyi niyet protokolü imzalandı. Törende BeTa Bilim Derneği Bilim Konseyi Lideri Tevfik Dönmez ve MCCI Lideri Nazimuddin Farooqui hazır bulundu.

Programda iş birliği fırsatlarının tartışıldığı paneller düzenlendi, tüm üye ve heyet üyeleri arasında B2B masalarında çalışmalar yapıldı.

“Teknolojik işbirliklerimiz olmalı”

Açıklamada değerlendirmelerine yer verilen BeTa Bilim Derneği Lideri Sabri Öz, Hindistan’ın ticari, sosyal ve ekonomik açıdan önemine dikkat çekerek, bu ülkenin yakın gelecekte ilk 3 ekonomi arasında yerini alacağını ve bu ülkenin de olması gerektiğini ifade etti. Hindistan ile özellikle teknoloji alanında işbirliği yapılması.

Türkiye’nin Haydarabad Başkonsolosu Orhan Yalman Okan, Hindistan ile Türkiye arasında teknoloji başta olmak üzere çok değerli alanlarda stratejik işbirliklerinin bulunduğunu ve bunu en üst düzeye çıkarmak için çalıştıklarını belirtti.

Okan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Hindistan ile Türkiye arasında 20 milyar dolarlık ticaret hacmi” hedefi koyduğunu, Haydarabad ile İstanbul arasındaki direkt uçuşların bu bağlamda çok değerli olduğunu kaydetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu