Haber

Sultangazi Sivas Dostluk Festivali’nde Sivas lezzetleri tanıtıldı

Sivas’ın yöresel lezzetlerini ve tarihi değerlerini tanıtmak amacıyla Sultangazi’de 2. kez düzenlenen ‘Sultangazi Sivas Kardeşlik Şenliği’ etkinliği kapatıldı. Sultangazi Belediye Başkanı Av. Sivas’ın yöresel eserlerinin satıldığı bölgede. Abdurrahman Dursun da kazanın sorumluluğunu üstlenerek ziyaretçilere Madımak çorbası ve Sivas köftesi dağıttı.

Sultangazi Belediyesi ve Sultangazi Sivas Derneği’nin ortaklaşa düzenlediği ‘Sultangazi Sivas Kardeşlik Şenliği’nin kapanışı bu yıl 2. kez gerçekleştirildi. Sultangazi Belediyesi Etkinlik Alanı’nda 9-12 Kasım tarihleri ​​arasında Sivas kültürünün tanıtıldığı şenlikte vatandaşlar Madımak çorbası ve Sivas köftesi almak için uzun kuyruklar oluşturdu. Sultangazi Kaymakamı Mahmut Kaşıkçı ve Sultangazi Belediye Başkanı Av. Abdurrahman Dursun da kazanı devralarak ziyaretçilere Madımak çorbası dağıttı.

Sultangazi Kaymakamı Mahmut Kaşıkçı, Sultangazi Belediye Başkanı Av. Sultangazi Sivas Kardeşlik Festivali’nin kapanış programına katıldı. Abdurrahman Dursun, Sultangazili Sivas Dernek Başkanı Recep Bölükbaşı, ilçe protokolü ve çok sayıda vatandaş katıldı.

DURSUN: FARKLI ÜLKELERİMİZİ TANITMAYA ÇALIŞIYORUZ

Sivas Kardeşlik Şenliği etkinliğinde konuşan Sultangazi Belediye Başkanı Abdurrahman Dursun, ‘Sultangazi’de vatan günleri, yerel günler büyük bir hızla devam ediyor. Bugün Sivas ve Yiğido halkıyla birlikteyiz. Yaklaşık 45 gündür devam ediyor. Farklı ülkelerimizi tanıtmaya, özlemlerimizi gidermeye, vatandaşlarımızı burada buluşturmaya, entegre etmeye çalışıyoruz. Yerel günler Sultangazi için çok önemli günlerdir ve biz bunları her yıl düzenliyoruz. Bu yıl Ocak ayı sonuna kadar devam edecek. Yaklaşık 3,5 ay boyunca yerel günlerde vatandaşlarımızla, komşularımızla bir arada olacağız. Vatana vefa bizim için çok değerlidir, örf ve adetlerimize, geleneklerimize, güvenliğimize bağlı insanların yaşadığı bir ilçedeyiz. Sultangazi Sultan şehrindeyiz ve bu aktiviteler yıl boyunca farklı aktivitelerle devam ettiği gibi bahsettiğim takvim dahilinde daha özel aktiviteler de gerçekleştiriyoruz. Ve şunu da her zaman dile getiriyoruz; Elbette İstanbul’da yaşıyoruz. İstanbul’un kültüründen, İstanbul’un çevreye duyarlılığından, kültürel faaliyetlerden, sanatsal faaliyetlerden uzak kalmayacağız, İstanbul’u deneyimleyeceğiz. İstanbul kültürünü elbette bileceğiz ama ülkemizin değerlerinden ve faaliyetlerinden kopmadan, ikisini bir araya getirerek bir yaşam biçimi oluşturmamız gerekiyor. Bu çerçevede her yıl yerel günlerimizi, tanıtım günlerimizi düzenliyoruz ve bugün yiğitlerle bir aradayız. Herkesi davet ediyoruz. Bugün akşama kadar devam edecek. 3 gündür devam ediyor. İnşallah saat 9’a kadar buradaki faaliyetlerimiz devam edecek” dedi.

‘MADIMAK ÇORBASI VE SİVAS KÖFTESİ İÇİN 1 SAATTEN FAZLA SIRA BEKLEDİM’

Festivale katılan Ramazan Saraçoğlu, ‘Sivas Festivaline geldik. Sayın Abdurrahman Bey’e çok teşekkür ederiz. Madımak çorbası ve Sivas köftesi için 1 saatten fazladır burada sıra bekliyorum. “Allah başkanımızdan razı olsun” dedi.

‘BUNUN GİBİ FAALİYETLER ÜLKEMİZİN HASTALIĞINI VE HASTALIĞIMIZI GİDERİR’

Sivas Doğanşarlı olduğunu belirten Ömer Çığrıkçı, ‘Festivalin her seferinde çok keyifli geçmesini diliyorum. Yarım saattir kuyruktayız. İçerisinde güzel eserler var, tereyağı, bal, lor ve köy ekmekleri var. “Bu tür etkinlikler ülkemize olan özlemimizi ve özlemimizi gideriyor” dedi.

‘MADIMAK ÇORBASINI ÖZLEDİK’

Kendisinin de Sivas Hafikli olduğunu söyleyen Ayçe Yılmaz, ‘1 saattir kuyruktayım. ‘Madımak çorbasını özledik, inşallah yeriz’ dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu