Ekonomi

Novavax sonbahar COVID aşısı için FDA onayını bekliyor

Novavax Inc. (NASDAQ:NVAX) şu anda ABD Gıda ve İlaç İdaresi’nden (FDA) şirketin üretmeye başladığı COVID-19 aşısının kabulüne ilişkin bir karar bekliyor. Bu aşı, bu yılın başlarında yaygın olan JN.1 varyantını hedef alacak şekilde tasarlandı ve aşı güncellemelerine yönelik Avrupa tavsiyeleriyle uyumlu hale getirildi. Avrupa Birliği’nin düzenleyici kurumu daha önce aşı üreticilerine, ilgili alt varyantlara karşı etkinlik öngörerek aşılarını bu varyanta uyarlamalarını tavsiye etmişti.

FDA, gelecek COVID aşılarının bileşimini henüz belirlememişken, JN.1’in KP.2 olarak bilinen bir alt varyantı geçtiğimiz ay Amerika Birleşik Devletleri’nde baskın suş haline geldi. Güve hücrelerini içeren geleneksel protein bazlı aşı geliştirme sürecini kullanan Novavax, 2023’te olduğu gibi yeterli bir pazar miktarını tedarik etmek için yaklaşık altı aya ihtiyaç duyduğunu belirtti.

Aşıları için mRNA teknolojisini kullanan Moderna (NASDAQ:MRNA) ve Pfizer (NYSE:PFE (NYSE:PFE)) ile ortağı BioNTech (NASDAQ:BNTX) gibi rakipler yeni formülasyonları daha hızlı üretebiliyor. Pfizer daha önce aşı üretimi için 100 günlük bir geri dönüş süresi belirtmişti.

Hem Moderna hem de Pfizer, bir sonraki aşıları için hedeflenen varyantları kesinleştirmeden önce FDA’nın 5 Haziran’da yapılacak ve aşı tasarımına ilişkin tartışmaların yer alacağı danışma komitesi toplantısını bekliyor. Novavax, bu ayın başlarında bir kazanç çağrısında açıklandığı gibi, JN.1’i hedefleyen bir aşı versiyonunu ticari geliştirmeye çoktan ilerletti.

Maryland merkezli şirket, FDA’nın bu ileri aşamada JN.1 dışında bir suşu tercih etmesi halinde, önümüzdeki sezon için ABD nüfusu için protein bazlı bir aşının mevcut olmayabileceği konusunda uyardı. Novavax, Amerika Birleşik Devletleri’nde protein bazlı COVID aşısının tek sağlayıcısıdır. Şirket ayrıca aşısının şu anda baskın olan KP.2 varyantı ile iyi bir çapraz reaktivite gösterdiğini bildirmiştir.

Kısa bir süre önce Novavax, Sanofi (NASDAQ:SNY) ile COVID aşısı için en az 1,2 milyar dolar değerinde bir lisans anlaşması imzalayarak şirkete önemli bir destek sağladı. Buna rağmen Novavax, aşı talebinin beklenenden düşük olması ve şirketin pazara girişinin rakiplerinden daha sonra gerçekleşmesi nedeniyle 2023-2024 aşılama kampanyası sırasında ABD pazar payının düşük tek haneli bir yüzdesini yakaladı.

Novavax, 2024 yılı için 400 milyon ila 600 milyon dolar arasında değişen gelirler öngörüyor ve bu rakam bir önceki yılki 983,7 milyon dolardan kayda değer bir düşüş gösteriyor. 2022’den bu yana düzenleyiciler, aşı üreticilerinden, halihazırda dolaşımda olan varyantları daha etkili bir şekilde hedeflemek için COVID aşılarının yeni versiyonlarını tasarlamalarını talep ediyor. ABD ve Avrupa geçen yıl aşı tasarımları için aynı hedefler üzerinde anlaşmış olsa da, başlangıçta 2022’de farklı varyantları onaylamışlardı.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu