Ekonomi

Morgan Stanley’den Türkiye için yeni enflasyon ve faiz tahmini

ABD merkezli yatırım bankası Morgan Stanley, Türkiye için enflasyon varsayımını yükseltti. Yıl sonu TÜFE varsayımı yüzde 62’den yüzde 66’ya çıkarıldı. revize etti. Enflasyonun zirve noktasını Mayıs 2024’te yüzde 68 olarak öngören ekonomistler, bu iddiayı yüzde 72’ye çıkardı.

HT Bloomberg’e göre,Morgan Stanley Ekonomistler Hande Küçük ve Alina Slyusarchuk, notlarında, “İki ay üst üste oldukça güçlü TÜFE verileriyle karşı karşıya kalan yeni PPK, enflasyon beklentilerinin daha da kötüleşmesini önlemek ve kredibilitesini daha da artırmak için yukarı yönlü sürprizlere devam etmeyi tercih edebilir. Böylece TCMB’nin yüzde 30 politika faizine öngördüğümüzden daha erken ulaşabileceğini görüyoruz.”

Açıklamada, “Tahminlerimize göre manşet enflasyonu yüzde 42’ye düşürebilecek sıkılaştırma adımları ve özellikle hizmet fiyatlarındaki yapışkanlık, döviz kurları ve yönetilen-yönetilen fiyatlardaki olası düzeltmeler, pozitif baz etkisi ortadan kalkana kadar enflasyon üzerinde yukarı yönlü baskı oluşturacaktır” denildi. 2024’ün ikinci yarısından itibaren geçerli olacak.” (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu