Haber

Mardin 2023’te kaç milletvekili var? Mardin’in toplam kaç milletvekili var?

Aylardır devam eden seçim maratonu sona erdi. Adaylar seçim çalışmalarını tamamlayıp sonuçları beklerken, vatandaşlar da seçim sonuçlarını ekranlarından takip etmeye başladı. Mardinliler de oy kullandıkları ilçelerde kimin kazandığını araştırdı. Peki Mardin 2023’te kaç milletvekili var? Mardin’in kaç milletvekili seçme hakkı var?

CUMHURBAŞKANI SEÇİM SİSTEMİ NEDİR?

Cumhurbaşkanı adayı, seçilebilmesi için geçerli oyların salt çoğunluğunu (en az yüzde 50 + 1 oy) alması gereken iki turlu bir sistemde seçilir. Hiçbir aday salt çoğunluğu sağlayamazsa, birinci cinste en çok oyu alan iki adayın ortasından ikinci tür seçim yapılır ve ardından salt çoğunluğu alan aday seçilir. Başkan, 5 yıllık bir görev süresi için doğrudan halk tarafından seçilir.

MARDİN 2023’TE KAÇ AVUKAT SAYISI?

2023 yılında Mardin milletvekili sayısı D’Hondt yöntemi ile belirleniyor.

D’Hondt sistemi, Belçikalı hukukçu ve matematikçi Victor D’Hondt tarafından 1878’de tasarlanmış göreli bir temsil hesaplama sistemidir. Türkiye’de d’Hondt sistemi, 1961’den bu yana -1965 Ulusal seçimleri hariç- tüm parlamento genel ve ara seçimlerinde uygulanmaktadır. Meclis genel seçimi ve 1966 Millet Meclisi ara seçimi; Bu, bugün hala yürürlükte olan sistemdir.

Tüm oylar sayıldıktan sonra, her bir parti için bölünme hesaplanır. Bölme formülü: T/s+1

• T, partinin aldığı toplam oy sayısıdır,

• Partilerin şimdiye kadar kazandığı sandalye sayısı başlangıçta tüm partiler için 0’dır.

Hangi taraf en yüksek orana sahipse bir sonraki koltuğu alır ve oranları yeniden hesaplanır. Tüm sandalyeler ayrılana kadar işlem tekrarlanır. Bir partinin bir seçim çevresinde aldığı toplam oy sayısı sırasıyla 1’e, 2’ye, 3’e ve 4’e bölünür ve bu işlem o seçimin çekeceği milletvekili sayısına ulaşılıncaya kadar devam eder. Elde edilen paylar partiden bağımsız olarak büyükten küçüğe doğru sıralanır. Parlamento koltukları partilere bu sıraya göre tahsis edilir.

Örnek: 7 milletvekili çıkaracak bir seçim bölgesinde A Partisi 60.000, B Partisi 25.000, C Partisi 14.000 oy alsın.

Bu seçimde 7 milletvekili olacağı için en yüksek 7 rakam ve bu sayının denk geldiği partiler belirlenerek çıkarılacak milletvekilleri bulunur. Buna göre A partisi 4, B partisi 2 ve C partisi 1 milletvekili seçecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu