Haber

Kocaman’dan Kamader’in projesine destek

Kartepe Belediyesi Başsavcısı M.Mustafa Kocaman, KAMADER’in “Sapanca Gölü’nün Korunması ve Sürdürülebilir Ekosistem İçin Hayalet Ağların Kaldırılması ve Balıkçılık Projesi”ne destek verdi.

Kartepe Belediyesi Başkan Vekili M.Mustafa Kocaman, Kocaeli Sportif Amatör Balıkçılar ve Yaban Hayatı Savunma Derneği (KAMADER) yönetimini makamında kabul etti. Lider Kocaman, Sapanca Gölü’nün Kocaeli ve Sakarya’nın içme suyu havzası olan 6 ay sürecek bölümünde “Sapanca Gölü’nün Korunması ve Sürdürülebilir Ekosistem için Hayalet Ağların Kaldırılması ve Balıkçılık Projesi”ne destek verdi.

 

BÜYÜK DESTEK

Kartepe Belediyesi, Kocaeli İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, Su Ürünleri ve Su İşleri Şube Müdürlüğü, Kocaeli İl Jandarma Komutanlığı, Kartepe Sportif Amatör Balıkçılar ve Yaban Hayatı Koruma Derneği (KOSABDER) ve Uzuntarla Adige Kültür Derneği.

 

“EKONOMİYE ZARAR VERİYOR”

KAMADER Lideri Engin Uztürk, “Hayalet avı terimi ilk kez 70’li yılların ortalarında bilim adamları tarafından gündeme getirildi” dedi. Hayalet ekipmanlardan zarar gören türler arasında ekonomik değeri olan türlerin yanı sıra ekolojik önemi büyük olan kabuklular, su sürüngenleri, su memelileri, su kuşları ve diğer omurgasız türler ile ekonomik önemi olmayan balık türleri de bulunmaktadır.

 

“ÜÇÜNCÜ HALK SAĞLIĞI”

Sözlerine devam eden Uztürk, “3 milyonu aşkın nüfusa sahip Kocaeli ve Sakarya illerinin içme suyu havzası olarak kullandığı Sapanca gölü, yıllardır hayalet ağları, terk edilmiş tuzakları ve diğer ekipmanları yoğun bir şekilde barındırıyor. özellikle yasadışı avlanma nedeniyle. Bu durum Sapanca Gölü’nün tüm balık ve balıkçılarının değer verdiği başta Sazan, Kızıl Kanat ve Turna olmak üzere balık sayısının azalmasına neden oluyor. Gölün dibinde gece gündüz çalışan bu ölüm tuzakları, yakalanan hayvanların çürümesine, gölün oksijen seviyesinin düşmesine ve hatta gölden sağlanan içme suyunun kalitesinin olumsuz etkilenmesine neden oluyor.

 

KOCAMAN’DAN DESTEK

Kartepe Belediye Başkanı Avukat M. Mustafa Kocaman, “Çok değerli bir proje daha hayata geçiyor. Kartepe bir turizm ilçesidir. Doğal hayatın korunması gelecek nesillerimiz için çok değerlidir. KAMADER’in hazırladığı bu projeyi sonuna kadar destekleyeceğiz. Vatandaşlarının hayalet ağ konusunda duyarlı olması çok değerli. Denizlerdeki biyoçeşitliliğin artırılması ve kıyıların kirlenmesinin önlenmesi ortak bir bilinçle duyarlı davrandığımızda başarılabilir. Denizlerin dibinde geniş bir alanı kaplayan hayalet ağlar, ekonomiye olduğu kadar ekosisteme de zarar veriyor.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu