Haber

İnşaat Ustalarının Ücretleri Avrupa’yı Yakaladı, Vinç Operatörlerinin Maaşları Milletvekillerini Aştı

Yurt dışına gitmek ve deprem bölgesindeki konut inşaatlarının yoğunluğu inşaat bölümünde iş gücü bulmakta zorluklara neden oldu.

Ücretler Avrupa düzeyine yükseldi.

Deprem bölgesinde başlayan inşaat işlerinin tamamlanması ve çalışanların yurtdışına gitmesi nedeniyle yevmiye fiyatlarının geçen yıla göre 2-3 kat arttığı söyleniyor.

Babacan: “Sektör ihtiyacının ancak yüzde 20’sini karşılayabiliyor.”

Sektördeki personel eksikliğine dikkat çeken Babacan Holding Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Babacan, “Yeni neslin inşaatla ilgisi yok. Aslında eskisi gibi aşırı bir inşaat şu anda yok. Her yıl yeni inşaatlar azalıyor. Eskiden 3 şantiye varken 1’e düştü. Şantiyelerde daha küçük projeler yapılıyor. “Ekonomi şu anda iyi olsa bile bu sefer personel yetersizliğinden dolayı bunu yapamadık.” dedi.

Babacan, günlük usta fiyatının 2 bin TL’ye çıktığını belirtti. Yine de iş için 10 kişiye ihtiyaç olmasına rağmen ancak 2 kişiyi bulabildiklerini belirtti.

Vinç operatörü bulunamıyor.

Babacan, “El işçileri, vinç operatörleri dahil usta bulmakta zorlanıyoruz. Kepçe gibi makineleri kullanacak operatör bulamıyoruz. “Vinç operatörlerinin maaşları, aylık maaşı 73 bin 379 TL olan milletvekillerini geride bırakarak 100 bin TL’ye çıktı” dedi.

Babacan, geri kalan çalışanların da uluslararası fiyat talep ederek fiyatları artırdığını söyledi.

İnşaat sektöründe yurt dışından yoğun işçi talebi var. Birçok işçi daha iyi fırsatlar sunulduğu için yurtdışına giderken, geride kalanlar çalışan işçi sayısının az olması nedeniyle Avrupa ülkelerindeki fiyatları talep ediyor.

Deprem bölgesinde inşaatın tamamlanması için işçiye ihtiyaç var.

6 Şubat depreminin ardından deprem bölgesindeki birçok bina yıkıldı. Bu binaların yerine yenilerinin yapılması gerekirken, biz de şu anda hasarlı binaları yıkma aşamasındayız. Geniş bir alanı etkileyen deprem, arkasında bıraktığı büyük hasarın ardından yeniden imar gerektiriyor. Bu nedenle inşaat bölümünde eleman sıkıntısı yaşanıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu