Sağlık

Flört Şiddetinin Farkında Olacağınız 9 İşaret

Flört şiddeti rastgele bir ilgi seviyesinde veya bağ bittikten sonra ortaya çıkabilir. Eşlerden birinin obur olduğu veya eşlerin birbirleri üzerinde güç ve kontrol kazanmaya çalıştıkları, tekrarlayıcı, yıkıcı bir davranışı ifade eder. Flört şiddetine maruz kalıp kalmadığınızı anlamanız için bu içeriği derledik.?

1. karşılaştırmak

Partneriniz sizi başkalarıyla beden, cinsellik, bağ, başarı, yetenek, çıkarlar vb. açılardan karşılaştırırsa, yine flört şiddeti kurbanı olursunuz. Sen kendinde güzelsin, başkaları seni ilgilendirmez…

2. Yalıtmak

Partneriniz sizi sosyal hayatınızdan, hobilerinizden, arkadaşlarınızdan uzaklaştırmaya çalışır ve engellerse flört şiddetine maruz kalabilirsiniz. Şimdi daha önce ne idiysen osun. Kimse için seni sen yapan şeylerden vazgeçme!

3. yanlış hissettirmek

Karşı taraf her zaman tüm sorunlardan sizi sorumlu tutmaya çalışıyorsa, tüm sorumluluğu size yüklüyorsa bir sorun var demektir. Her kargaşada galip gelen bir partneriniz varsa flört şiddetine maruz kalıyorsunuz demektir.

4. tehdit etmek

Partneriniz sizi ayrılmakla, kargaşa çıkarmakla tehdit ediyorsa ya da “Şunu yapmayı bırakmazsan bunu da yapacağım” gibi kendi istediğini yaptırmak için seni psikolojik baskılara maruz bırakıyorsa, hemen kaç!

5. küçük düşürmek

Partnerin bedeni, kıyafeti, ailesi, arkadaşları, mesleği, inancı vs. seni küçük düşürmeye çalışıyorsa, seni eksik ve yetersiz hissettirmeye ve seni kontrol etmeye çalışıyor olabilir. Bu en yaygın flört şiddetinden biridir.

6. Manipüle et

Partneriniz tartışma sırasında konuyu olması gerekenden farklı yerlere götürüyorsa, sanki siz bildiklerinizi yanlış anlamışsınız gibi size sunuyorsa, aklınızla oynuyor demektir.

7. Özgüveninizi zedeleyin

Partneriniz yapamayacaklarını, başaramayacaklarını, yetersiz ve bedelsiz olduklarını söyleyerek veya ima ederek sürekli kendinize olan saygınızı ve güveninizi zedeliyorsa sizi kendisine bağımlı kılmaya çalışıyor. Buna izin verme, sen kendine yetersin ve yetersin…

8. Kontrol

Kiminle görüştüğüne ve ne giyeceğine karışıyorsa vücuduna ve fikirlerine hükmetmeye çalışıyor demektir. Onunla var olmadın ve onsuz yok olmayacaksın. Kendi kararlarınızın ve sınırlarınızın arkasında kalın, çok güçlü olduğunuzu unutmayın. ?

9. Zorlama

Partneriniz, partnerinizin sevgisini ve ilgisini kaybetmemek için sizi istemediğiniz, sevmediğiniz veya yasa dışı davranışlarda bulunmaya zorluyorsa, bunun bir parçası olmayın, yalnızca kendi kararlarınız ve istekleriniz size yol gösterecektir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu