Ekonomi

Fındık alım fiyatı açıklandı, üretici tepkili: Bu fiyat çiftçiyi bahçeye indirmez

TRABZON – Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Bakanlar Kurulu toplantısının ardından yaptığı açıklamada, hasat zamanı başlayan fındık alım fiyatını açıkladı. Erdoğan, TMO’nun alım fiyatının Giresun kalite fındıkta 50 lira, 84 lira, levant kalite fındıkta 82,5 lira olarak uygulanacağını söyledi. Alımlarda, 65 kuruştan başlayan her ek çıktı için kilogramı 1 lira ek verilecek. Tarım ve Orman Bakanlığı da üreticilere kilogram başına 2 lira 70 kuruş destek ödemesi yapacak.
Türkiye’nin dünya başkanı olduğu 13 ilde 725 bin hektar alanda üretilen ve dolaylı olarak 500 bin ailenin geçimini sağlayan fındığa verilen fiyat üreticiyi sevindirmedi. Geçen yıl 52 lira olarak açıklanan fındık fiyatına yapılan yüzde 60’lık artışın üreticiyi bahçeye indirmeye yetmeyeceği belirtildi.

Ortahisar Ziraat Odası Başkanı Mustafa Bekar

TEK: 100 LİRA ALTINDA KABUL EDİLEMEZ

Trabzon Ortahisar Ziraat Odası Başkanı Mustafa Bekar, dönem başlamadan önce yaptıkları araştırmayla fındığın maliyetini 75-80 TL ortasında hesapladıklarını, açıklanan fiyatın neredeyse maliyetle aynı olduğunu belirtti. Bu fiyatı kabul etmenin mümkün olmadığını belirten Bekar, “Bu 84 lira ne için? 100 liranın altı üreticinin emeği değil. Fındık öncesi 100 liranın altı kabul edilemez dedik. Fiyatlar açıklandı.Gitti.Daha ne kadar zam yapılacağı belli değil.Her şeye çifte vergi, fındığa gelince geçerli olmayan bir fiyat…” değerlendirmesini yaptı.
Fındık üreticisine yeterli fiyatın verilmediğini ve yeterli desteğin verilmediğini belirten Bekar, maliyet artışının fındığa yapılan zamdan çok daha yüksek bir orana tekabül ettiğini söyledi. Açıklanan fiyatın neredeyse maliyete eşit olduğunu vurgulayan Bekar, sözlerini şöyle sürdürdü: “Gübre, mazot ve ilaçlama maliyetleri kat kat artarken fındığa yüzde 60 zam yapıldı. Bu hangi hesaba göre yapılıyor. Fiyat nedir? geçen yıl açıklanan fiyattan daha yüksek bir maliyete sahip olduklarını belirten Demir, “Üretim kadrosunu azaltacak mıyız? Taban olarak 100 lira diyorduk. Fındığın kadrosu çok zordur. Enflasyona göre hesaplarsak yüzde 100-150 artış olması gerekirdi. Başkanımıza teşekkür ediyorum ama emekliye zam yapılmadığı gibi fındık üreticisine de yeterli fiyat verilmedi.”

Trabzon Fındık Üreticileri Birliği Başkanı İsmail Albayrak

ALBAYRAK: AÇIKLANAN FİYAT KULLANICININ İSTEDİĞİ GİBİ OLDU

Trabzon Fındık Üreticileri Birliği Başkanı İsmail Albayrak, açıklanan fiyatın fındık sektörünü hiçe sayan bir rakam olduğunu belirtti. “Açıklanan fiyatla tefecilerin istediği buydu” diyen Albayrak, üreticinin 84 lirayla işçilik maliyetini karşılayamayacağı ve üretimden vazgeçebileceği uyarısında bulundu.

Devletin üreticilere kulak tıkadığını dile getiren Bekar, “Fındığın fiyatı 150 lira olsun dedik. Ama en az 120 lira olması lazımdı ki üretici bahçeye gidip uğraşsın. bu fiyat kabul edilemez 10 euro bu 300 lira denk geliyor üreticimiz bunun en az yarısını hak etmiyor mu tarım çöktü her şey çöktü tarımda enflasyon en az yüzde 300

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu