Haber

Eski Devlet Bakanı ailesi için İYİ Parti’den istifa etti

ÂLÂ Partisi Genel Başkanı Meral Akşener’in Altı Masa’yı hedef göstermesinin ardından Eskişehir’den istifa haberi geldi. 53. dönem hükümetinde devlet bakanı olan DÜZGÜN Partili İbrahim Yaşar Dedelek, “An itibariyle eşim Vasfiye Dedelek, kızım Aybike Dedelek Alpman ve ben Eskişehir İYİ Parti üyeliğinden istifa etmiş bulunmaktayız.”

1991 yılında DYP’den Eskişehir Milletvekili seçilen İbrahim Yaşar Dedelek, 1995 yılında yeniden seçilerek Mesut Yılmaz’ın kurduğu ANAYOL hükümetinde devlet bakanı olarak görev yaptı.

İBRAHİM YAŞAR DELEK KİMDİR?

İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi Mimarlık Fakültesi’nden mezun oldu. Eskişehir Belediyesi Fen İşleri Müdür Yardımcılığı, Anadolu Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Öğretim Görevliliği, Hür Mimarlık, 19., 20. ve 21. Dönem Türkiye Büyük Millet Meclisi Eskişehir Milletvekilliği ve 53. Hükümet Devlet Bakanı görevlerinde bulundu. O evli ve iki çocuğu var.

1991’de DYP Eskişehir Milletvekili seçildi, 1993’te Süleyman Demirel’in cumhurbaşkanı olmasının ardından yapılan olağanüstü kongrede Genel Yönetim Kurulu’na seçildi, 1995 seçimlerinde yeniden DYP Eskişehir Milletvekili seçildi ve 1995’te Devlet Bakanı oldu. ANAYOL Hükümeti Mesut Yılmaz tarafından kurulmuştur.

ANAYOL’un yıkılmasına ve Refahyol’un kurulmasına karşı çıkarak, Karabük Milletvekili Şinasi Altıner, Manisa Milletvekili Tevfik Diker, Samsun Milletvekili İrfan Demiralp ile birlikte ANAP’a katıldı. 1999 yılında ANAP’tan Eskişehir Milletvekili seçilerek bu dönemde ANAP Grup Başkan Yardımcılığı görevini yürütmüştür.

ANAP’ın 3 Kasım 2002 seçimlerinde barajı aşamaması üzerine 1991 yılından bu yana sürdürdüğü milletvekili üyeliği sona ermiştir. 2007 yılında ANAP’tan istifa ederek Genç Parti’ye katıldı.

2007 seçimlerinde Gençlik Partisi’nden Eskişehir milletvekili adayı oldu ve seçilemeyince yaklaşık üç yıl siyasetten uzaklaştı.

27 Haziran 2010’da düzenlenen törenle MHP’ye katıldı. 18 Şubat 2018’de MHP’den istifa ederek İYİ Parti’ye katıldı. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu