Ekonomi

Enflasyon Temmuz’da neden zirve yaptı? Merkez Bankası 3 neden sıraladı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) dün Temmuz ayı enflasyon rakamlarını açıkladı. Buna göre geçen ay yüzde 9,49 artan enflasyon, aylık bazda 1,5 yılın zirvesine ulaştı. “Temmuz Ayı Fiyat Gelişmeleri” raporunu yayınlayan Merkez Bankası, enflasyondaki hızlı yükselişte üç faktörün etkili olduğunu belirtti.

MERKEZİ TEK DERECEDE

Temmuz ayı enflasyonundaki artışın nedenlerini sıralayan Merkez Bankası, “Temmuz ayında tüketici fiyatları tarihi Temmuz ayı trendine göre yüzde 9,49 arttı ve yıllık enflasyon 9,62 puan artarak yüzde 47,83 oldu. Bu gelişmede fiyat artışlarının yanı sıra Yönlendirilen kalemlerde, Türk lirasındaki değer kaybı ve ücretlerdeki artışın etkili olduğu açıklamasını yaptı.

AKARYAKIT FİYATLARININ AYLIK ARTIŞA ETKİSİ

Merkez Bankası raporun devamında şunları kaydetti: “Bu dönemde yıllık enflasyon tüm ana gruplarda arttı. Aylık bazda incelendiğinde, başta enerji olmak üzere alt gruplarda yüksek artışlar kaydedildi. enerji grubu fiyatlarının yanı sıra vergi ayarlamaları, döviz kuru ve uluslararası petrol fiyatlarının da etkisiyle kaleme sürükledi.

“GIDA FİYATLARI DEĞERLİ ARTTI”

Döviz kuru geçişkenliği yüksek ve hızlı olan dayanıklı tüketim malları temel mal enflasyonunda belirleyici olmaya devam etti. Hizmet kümelenmesi fiyatlarındaki aylık artış alt kümelere yayılarak bir önceki aya göre belirgin bir şekilde güçlenmiştir. Mevsim ortalamasının aksine artan yaş meyve sebze kümelenmesinin öncülüğünde gıda fiyatları bir önceki aya göre önemli ölçüde yükseldi. Üretici fiyatları bu dönemde bir önceki ayın ardından yüksek bir aylık artış kaydetmiştir. Bu görünüm altında, mevsimsellikten arındırılmış verilerde aylık artış oranı B ve C göstergelerinde bir önceki aya göre önemli ölçüde artarken, göstergelerde yıllık enflasyon da yükselmiştir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu