Ekonomi

Dünya Bankası depremzedelerin yeniden inşası için 1 milyar dolar finansman sağladı

ÇEVRE, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, Kahramanmaraş merkezli depremden etkilenen illerin yeniden inşası için Dünya Bankası’nın 1 milyar dolar finansman sağladığını açıkladı.

Bakan Özhaseki, yaptığı yazılı açıklamada, Dünya Bankası’nın ‘Türkiye Sarsıntı Sonrası İyileştirme ve Yeniden İmar Projesi’ kapsamında deprem felaketinden etkilenen yerlerin yeniden canlandırılması için 1 milyar dolarlık kredi finansmanını onayladığını duyurdu. Kredinin 684,8 milyon dolarının Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’na tahsis edildiğini belirten Özhaseki, “Kredinin 296,5 milyon doları Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın yapacağı konutlar için kullanılacak” Kredinin 388,3 milyon doları deprem bölgesindeki kırsal alanlarda yapılacak konut projelerinde kullanılacak.” “Deprem bölgesinde Bakanlık bünyesindeki İller Bankası’nın (İLBANK) altyapı projelerinde kullanılacak” dedi.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’na verilecek 296,5 milyon dolarlık kredinin kırsal bölgelerde köy evi ve ahır yapımı ile sosyal tesislerin hazırlanmasına katkı sağlayacağını belirten Özhaseki, bu kredinin ayrıca şu amaçlarla kullanılacağını ifade etti: köylerdeki temel altyapı ve sosyal tesislerin onarımı veya yeniden inşası. Ücretsiz verilecek kredinin 388,3 milyon dolarının İLBANK’ın deprem bölgesinde gerçekleştireceği altyapı projelerinde kullanılacağını kaydeden Özhaseki, sağlanan krediyle çalışmaların daha da genişleyeceğini belirtti. Özhaseki, bu kapsamda deprem bölgesindeki su, yağmur suyu şebekeleri, katı atık yönetim tesisleri ve belediye itfaiye istasyonlarının yanı sıra hasarlı acil müdahale ve belediye ekipmanları, yangın ve kurtarma araçları ile katı atık toplama araçlarının da yenileneceğini belirtti.

dodurgaajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu