Ekonomi

CTA Hisse Senedi Yatırımları Zirve Seviyelerine Geri Dönüyor: Yatırımcılar Kazançlarını Güvence Altına Almalı mı?

UBS’in Emtia Ticaret Danışmanlarının (CTA) stratejileri ve sermaye hareketlerine ilişkin iki haftada bir yaptığı güncellemeye göre, bu danışmanlar hisse senetlerine yaptıkları yatırımları şimdiye kadar kaydedilen en yüksek seviyeye çıkararak yüzde 96’lık dilime ulaştı.

UBS, son iki hafta içinde CTA’ların ABD’de ve Nifty 50 endeksinde aktif olarak hisse senedi satın aldıklarını ve bunun da hisse senetlerine bu rekor düzeyde yatırım yapılmasına yol açtığını bildirdi.

Hisse senetlerine yapılan yatırım miktarının yüksek seviyelere ulaşmasıyla birlikte UBS, Haziran ayında yatırım riskini azaltmaya yönelik bir hareket yaşanabileceğini belirtiyor. CTA’ların, özellikle CTA’ların satış faaliyetlerinden en çok etkilenecek gibi görünen Dow Jones Industrial Average ve Bolsa Mexicana de Valores endeksindeki hisse senetlerini satarak yaklaşık 20 ila 25 milyar dolar kâr elde edebileceklerini tahmin ediyorlar.

Öte yandan, CTA’lar Mayıs ayı boyunca tahvil piyasasında çok az işlem yaptı. Tahvil satın alma eğilimleri olsa da, genel olarak kısa pozisyonlarını korumaya devam ediyorlar. UBS, tahvil fiyatlarında 20 baz puanlık bir artışın bu pozisyonların önemli ölçüde tersine dönmesine yol açabileceğine ve potansiyel alımların 70 milyon ila 130 milyon dolar arasında olabileceğine dikkat çekiyor.

Döviz piyasasında UBS, CTA’ların ABD Doları’ndaki uzun pozisyonlarını önemli ölçüde azalttıklarını ve bir önceki rapordan bu yana yaklaşık %60 oranında satış yaptıklarını gözlemliyor. Bu değişiklik, Onlu Grup (G10) ülkelerinden 70 ila 80 milyar dolar ve gelişmekte olan piyasalardan 20 ila 25 milyar dolar değerinde para birimlerinin satın alınmasını içeriyor ve ABD Doları’ndaki genel pozisyonlarını dengelemek için ek satışlar bekleniyor.

Emtia sektöründe, UBS’in analizi CTA’ların enerji piyasasındaki iyimser bahislerini azaltarak hafif bir uzun pozisyonda kaldıklarını gösteriyor. Bununla birlikte, metallerde güçlü uzun pozisyonlar tutmaya devam ediyorlar ve tarım ürünlerinde bir miktar kısa pozisyonları var. UBS, önümüzdeki haftalarda enerji piyasasındaki pozisyonların sabitleneceğini ve diğer emtia alanlarında risk azaltımının devam edeceğini tahmin ediyor.

CTA’lar tarafından hisse senetlerine yapılan yatırımın daha önce görülmemiş seviyelere ulaştığı göz önüne alındığında, kar elde etmek için satış yapma olasılıkları UBS’in yatırımcıların kazançlarının bir kısmını güvence altına almayı düşünüp düşünmediklerini merak etmesine neden oluyor.

Bu makale yapay zeka yardımıyla oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından gözden geçirilmiştir. Daha fazla bilgi için lütfen Hüküm ve Koşullarımıza bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu