Haber

Çorlu Tren Katliamında Tek Tutuklu Sanık da Tahliye Oldu!

Çorlu’da 25 kişinin hayatını kaybettiği tren kazasına ait davada periyodun TCDD 1. Bölge Demiryolu Bölge Bakım Müdürü Mümin Karasu hakkında tahliye kararı verildi. Karasu davanın tek tutuklu sanığıydı.

Tekirdağ’ın Çorlu ilçesinde 8 Temmuz 2018’de meydana gelen ve 25 kişinin ömrünü yitirdiği 340 kişinin ise yaralandığı tren katliamı davasında geçtiğimiz ay tutuklanan TCDD 1. Bölge Müdürlüğü’nde Bakım Servis Müdürü Mümin Karasu tahliye edildi. Davanın tek tutuklu sanığı olan Karasu, öbür sanıklarla birlikte tutuksuz yargılanacak.

Mahkemenin tahliye münasebetinde ‘… sanığın 10/10/2022 tarihinde şahsen adliyeye gelerek teslim olduğu ve tutuklandığı, bu hali ile kendisinin şahsen teslim olması karşısında kaçak durumda bulunmadığı, tekrar belgeye tensip incelemesinden sonra ve duruşmada yeni kanıtın dahil olmadığı, belgenin hata tarihinin 2018 olduğu, birebir kabahat isnatları ile birden fazla sanığın tutuksuz olarak yargılandığı, belgenin bulunduğu etap ve cürüm tarihi itibariyle müdahale edilebilecek kanıt de bulunmadığı ve tutuklamanın bir önlem olduğu konuları göz önüne alınarak sanık müdafisinin itirazının kabulüne ve sanık Mümin Karasu’nun tahliyesine…” denildi.

Mısra Öz karara isyan etti: “Adaletiniz batsın!”

Tren kazasında 9 yaşındaki oğlu Oğuz Arda Sel’i ve eski eşini kaybeden Mısra Öz, karara tepki gösterdi. Mahkeme kararını Twitter hesabından paylaşan Öz ‘5 yıldır ölüp ölüp dirildiğimiz şu hayatta, tutunduğumuz tek şey adalet oldu. 25 kişinin vefatına, 5 yıl sonra bir kişiyi zoraki tutukladınız. Bir sonraki celseye kadar bile sürmedi! Adaletiniz batsın! Bu ülkede ölene de kalana da sahip çıkamayan herkesin Allah belasını versin!’ ifadelerini kullandı.

Yakalama kararı varken notere gitmiş, süreç yapılmamıştı

Dönemin TCDD 1. Bölge Demiryolu Bölge Bakım Müdürü Mümin Karasu hakkında “bilinçli taksirle birden fazla kişinin ölümüne ve yaralanmasına sebebiyet vermek” suçundan tutuklanmak üzere yakalama buyruğu çıkartılmasına karar vermişti.

Karasu duruşmaya katılmadığı için hakkında tutuklamaya yönelik yakalama buyruğu çıkarılmıştı lakin Karasu yakalama kararı sonrası vekaletname çıkarmak için notere gitmesine  karşın hakkında hiçbir süreç yapılmamıştı. 5 gün boyunca tutuklanmayan Karasu, 10 Ekim günü tabir için Çorlu Adliyesi’ne gittikten sonra tutuklanmıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu