Haber

CHP, Urfa’da 12 yaşındaki çocuğun şüpheli ölümünü Meclis’e taşıdı

CHP Şanlıurfa Milletvekili Mahmut Tanal, Urfa’da 13 Haziran’dan beri kayıp olan 12 yaşındaki Abdülbaki Dakak’ın, ailesinin Urfa’ya gönderdiği medresenin yanındaki ahırda hayatını kaybettiğini TBMM’ye getirdi. Semerkand Vakfı.

Mahmut Tanal, Türkiye Büyük Millet Meclisi İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu’na başvurarak, Abdülbaki Dakak’ın Urfa’nın Eyyübiye ilçesinde şüpheli ölümüyle ilgili soruşturma talep etti. Tanal başvurusunda şu ifadelere yer verdi:

“Ailesi Suriye sınırındaki Ceylanpınar ilçesinde ikamet eden küçük bebeğimiz Abdulbaki Dakak’ı Şanlıurfa’nın merkez ilçesi Eyyübiye’ye kimin getirdiği ve hangi amaçla bu ilçede bulunduğu gibi konulara açıklık getirilmeli. Parlamento da bu feci olaya müdahil olmalıdır.

Çocuk Haklarına Dair Sözleşme, Anayasa ve Çocuk Esirgeme Kanunu’na baktığımızda devletin yetkili kurumlarının 12 yaşındaki Abdülbaki Dakak bebeğimiz için üzerlerine düşen görev ve sorumlulukları gereği gibi yerine getirmediği, Şanlıurfa’dan. Bu bağlamda, Şanlıurfa’da 12 yaşındaki Abdulbaki Dakak’ın şüpheli ölümüyle ilgili olarak İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu’ndan bilgi alınarak, yerinde inceleme yapılması amacıyla gerekli çalışmaların yapılmasını arz ve teklif ederim. yetkililere, ilgili kurum ve kişilere iletilmesi ve benzeri olayların önlenmesine yönelik analiz yollarının belirlenmesi.” (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu