Ekonomi

ABD TÜFE Temmuz’da Beklentilerin Altında Arttı

YENİ ABD’de Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) aylık bazda yüzde 0,2 ile beklentiler arasında, yıllık bazda ise piyasa beklentilerinin altında yüzde 3,2 arttı.

ABD Çalışma Bakanlığı Temmuz ayı tüketici enflasyon verilerini açıkladı.

Buna göre Amerikalı tüketiciler için yaşam maliyeti Temmuz ayında bir önceki aya göre yüzde 0,2 arttı. Piyasa beklentileri doğrultusunda artan TÜFE, Haziran ayında da aylık bazda yüzde 0,2 arttı.

Temmuz ayında yurt içinde TÜFE yıllık bazda yüzde 3,2 artarken, enflasyondaki 12 aylık düşüş baz etkisiyle sona erdi. Bu dönemde beklentiler TÜFE’nin yıllık bazda yüzde 3,3 artması yönündeydi. Yıllık enflasyon Haziran’da yüzde 3 oldu.

Konut maliyetleri arttı

Söz konusu dönemde konut fiyatlarındaki artış, enflasyondaki aylık artışta en etkili kalem olmaya devam etti. Temmuz ayında konut endeksi aylık bazda yüzde 0,4, yıllık bazda ise yüzde 7,7 arttı.

Enerji endeksi de Temmuz ayında aylık yüzde 0,1 artarken, yıllık yüzde 12,5 düştü. Bu dönemde gıda endeksi aylık bazda yüzde 0,2, yıllık bazda ise yüzde 4,9 arttı.

Çekirdek enflasyon yıllık bazda beklentilerin altında geldi

Değişken enerji ve gıda fiyatlarını içermeyen çekirdek TÜFE, Temmuz ayında aylık bazda yüzde 0,2 arttı. Yıllık yüzde 4,7 artan çekirdek enflasyon, Ekim 2021’den bu yana en düşük seviyesine geriledi.

Aylık bazda beklentilerle uyumlu seyreden çekirdek enflasyonun söz konusu dönemde yıllık bazda yüzde 4,8 olması bekleniyordu. Haziran ayında çekirdek TÜFE aylık yüzde 0,2, yıllık ise yüzde 4,8 arttı.

ABD’de enflasyon Haziran 2022’de yüzde 9,1 ile Kasım 1981’den bu yana en yüksek seviyeye ulaştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu